En İyi Ücretsiz 5 AntiVirüs Programı – 2016

Neredeyse her gün “En iyi ücretsiz antivirüs programı hangisi?” şeklinde sorularla karşılaşıyorum. Tam olarak 15 program test ettim. Şunu açık ve net bir şekilde ifade edeyim ki; normal bir kullanıcı için birbirlerinden farkı yok! Bu tamamen sizin kullanımınıza bağlı.

Genel olarak “AntiVirüs sistemi yavaşlatır” ön yargısını yıkmak kolay değil. Bu ön yargıya sahip olanların, AntiVirüs kullanmak istemeyişini hayretle karşılıyorum. Bu tamamen “Çok şişiyorum, su içmeyeceğim” demek ile aynıdır. Bir şekilde bilgisayarınızı virüs, solucan ve truva atlarından korumalısınız. Normal şartlarda bunu yapabilmeniz imkansıza yakındır.

Temel olarak aşağıdaki programlardan biri işinizi göreceği gibi, gerek müşteri hizmetleri desteği gerekse hızlı ve kısa süreli güncelleme sıklıkları ve en önemlisi program yapımcı firmaların kullandığı/yayımladığı veri tabanının farklı olması nedenleriyle ücretli seçenekleri şiddetle tavsiye ederim.

Aşağıdaki 5 program işini en iyi yapanlardan. Minör olarak birbirlerinden farklılıkları elbetteki var. Lakin 5’ine de güvenebilirsiniz. Burada çok detaylı bir test sonucunu paylaşıp, teknik verilerle kafa karıştırmak istemiyorum. Aşağıdaki 5 programın sıralamasını, kendi kriterlerime göre yaptım. En belirgin farkları da yanlarına yazdım. Programların Internet Güvenliği ve Saldırı Engelleme eklentilerinin de bulunduğu ücretli seçenekler de mevcuttur.

1- Avast Free AntiVirus – Özel tarama yapabilmek.

2- AVG Free AntiVirus – Arama sonuçlarında dahi, WEB sayfasını tarayabilmesi.

3- Panda Free Internet Security – Stabil ve kaynak zorlamadan çalışıyor.

4- ZoneAlarm Free Firewall – İçerik kontrolü de yapıyor.

5- Comodo Free AntiVirus – Hemen her işletim sisteminde çalışıyor.

Share